Fialova vláda musí skrotiť verejné financie

living

Český štátny dlh nekontrolovateľne letí nahor, a to je veľmi zle. Hlavnú vinu na tom nesie končiaca vláda hnutia ÁNO a ČSSD premiéra Andreja Babiša, ktorá sa chová v štýle po nás potopa. Rôznymi ľúbivými predvolebnými darčekmi si kupovala priazeň verejnosti, napríklad cestovaním verejnou dopravou zadarmo pre seniorov a študentov. Toto musí skončiť!

Dôvody sú zrejmé a údaje zverejnené Eurostatom jasné. V prvom štvrťroku tohto roku vzrástol štátny dlh v pomere k hrubému domácemu produktu o 6,3 percenta na 44,1 percenta. Česká republika tak v smutnom rebríčku najrýchlejšie sa zadlžujúcich krajín Európskej únie obsadila nelichotivú druhú priečku, predčil ju iba Cyprus. Najdôležitejšou úlohou novej koaličnej vlády Petra Fialu preto bude stabilizácia verejných financií.

Na dlh nie je možné žiť donekonečna, táto zásada musí byť jasná každému normálne mysliacemu človeku. Štát je vlastne taká veľká rodina, a aj v rodine si ľudia môžu dovoliť len také výdavky, na ktoré majú prostriedky. Takže niekedy nezostane než uvažovať, či dať prednosť novému kotlu na vykurovanie domácnosti alebo chladničke, pretože na obe investície naraz akosi nie sú peniaze. Inu, so starou chladničkou sa to dá ešte nejaký čas vydržať, ale zima v domácnosti by bola horšia.

Rovnako musí uvažovať vláda, ktorá navrhuje štátny rozpočet. Má k dispozícii určitý objem financií a musí sa rozhodnúť, ako ho využiť čo najhospodárnejšie a zároveň najefektívnejšie. Nemôže ísť cestou nezodpovedného zadlžovania, pretože potom by nastal štátny bankrot, a to by bolo to najhoršie, čo by nás mohlo stretnúť.

Úspory sa pritom nájsť dajú, a to napríklad v štátnej správe, kde neustále pribúdajú úradníci, čo potvrdzuje aj správa Najvyššieho kontrolného úradu. Počas posledných piatich rokov pribudlo v štátnej správe viac ako 41 000 zamestnancov. Je síce pravdou, že z toho 34 000 pracovníkov pribudlo v regionálnom školstve, ale aj tak je toto číslo zbytočne vysoké. V roku 2020 prehltli platy vo verejnom sektore 232,5 miliardy korún, pritom oproti roku 2016 toto číslo vzrástlo o 81 miliárd korún. A to už je poriadny diel zo štátneho rozpočtu a tiež pádny dôvod na zníženie počtu štátnych zamestnancov. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je digitalizácia a elektronizácia štátnej správy, ktoré tiež patria medzi priority novo sa rodiacej vládnej koalície.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora