Karlovarský kraj má šanci získat peníze na onkologické centrum

living

Karlovarský kraj má šancu získať peniaze na prístrojové vybavenie onkologického centra. Žiadať o ne bude môcť z Národného plánu obnovy, povedal minister zdravotníctva Vlastimil Válek (TOP 09). Kraj ako jediný nemá plnohodnotné onkologické centrum, pacienti musia jazdiť do ostatných krajov. Zámerom kraja je získať peniaze na vybavenie súčasného onkologického oddelenia v Chebe aj do nového centra, ktoré sa plánuje v Karlových Varoch.

Karlovarský kraj disponuje iba jedným onkologickým oddelením. Nachádza sa v nemocnici v Chebe, ktorú prevádzkuje spoločnosť Karlovarská krajská nemocnica. Onkologické prístroje už v nej ale zastarali. Napríklad jediný lineárny urýchľovač v kraji bol zhotovený v roku 2015, pričom jeho životnosť by mala skončiť do troch rokov.

Peniaze na onkologické vybavenie mal kraj šancu získať pred rokom z európskych dotácií z programu REACT-EU. Ministerstvo zdravotníctva pod vedením vtedajšieho ministra Jána Blatného (za ÁNO) ale vtedy neudelilo kraji výnimku, pretože ako jediný nemá plnohodnotné onkologické centrum.

Onkologickí pacienti musia doteraz za lekárskou starostlivosťou jazdiť do iných regiónov. Podľa informácií z Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky SR je kvôli absencii onkologickej starostlivosti v Karlovarskom kraji najvyššia mortalita pri zhubných nádoroch v pomere ku všetkým ostatným krajom v ČR. K vysoko špecializovanej starostlivosti, ktorú ponúkajú práve komplexné onkologické centrá, sa dostáva iba 43 percent pacientov z kraja.

Zámerom je vytvoriť onkologické centrum, ktoré by slúžilo ako v chebskej, tak aj v karlovarskej nemocnici. „Onkologické pracovisko v Chebe bude rekonštruované do vyššej kvality a rozsahu starostlivosti, ale vždy zostane ambulantným pracoviskom. V schválenom genereli (karlovarskej) nemocnice je v pavilóne G2 už projektované onkologické centrum v rozsahu komplexného onkologického centra, vrátane prístrojového vybavenia,“ povedal hajtman Karlovarského kraja Petr Kulhánek (za STAN). Náklady sa odhadujú na niekoľko stoviek miliónov korún.

S vybudovaním onkologického centra v Karlovarskom kraji by mala pomôcť Fakultná nemocnica v Plzni, kde je aj najbližšie kompletné onkologické centrum. Plzenské centrum by poskytovalo spočiatku personálne zabezpečenie, pomáhalo by tiež so zaškoľovaním aj so zvyšovaním kvalifikácie zdravotníkov.

„Do konca roka chceme, aby sa realizovali dve veci. Jednak sa jasne pobaviť o prioritách oboch nemocníc, čo sa týka prístrojového vybavenia, a aby sa jasne definovala spoluprácu Plzne s Karlovarským krajom. Toto sa potom prerokuje s poisťovňami, aby to malo finančnú podporu,“ povedal Válek. Následne budú vypísané dotačné tituly. Dokončená realizácia vybraných projektov musí byť do konca roku 2025. V prípade dostatočného prístrojového vybavenia aj zaškoleného personálu by mohlo následne v kraji vzniknúť plnohodnotné, komplexné onkologické centrum. Podľa ministra ideálne za päť až šesť rokov.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora