Domů Rady a návody Kávová usadenina má široké využitie a do koša rozhodne nepatrí

Kávová usadenina má široké využitie a do koša rozhodne nepatrí

Autor článku: info@press-media.cz
0 Komentář

Svet kávy rozpustné, z instantných vrecúšok, z luxusných prístrojov a kapsúl postupne vytláča starého dobrého „turka“. Ale stále máte určite okolo seba milovníkov tohto druhu nápoja, ktorí naň nedajú dopustiť. Tak nech vás ani nenapadne tento grunt, lóger alebo ako mu mnohí, ktorí ho používajú, hovoria malý zázrak, vyhodiť do koša. Ide o cenný materiál, ktorý sa dá použiť mnohými ďalšími užitočnými spôsobmi. Či už v domácnosti, alebo ako vlastnú prísadu do kozmetiky, ktorá dokáže robiť divy. Tak ako ho znova použiť. Teraz vás možno napadla príprava fenoménu socialistického pohostinstva tzv. „druháku“, kávy vzniknutej opätovným zaliatím lógru vriacou vodou. Aj keď osobne turka nepijem, musím teraz zvolať „Fujtajbl!“, tak touto cestou sa naozaj nevydáme. Inšpirujeme sa osvedčenými nápadmi.

Na čo kávu využijeme?

Najprv si posvietime na naše telo
Všetko s mierou, to si treba na začiatok určite povedať. Mletá káva môže obsahovať nerovnomerné častice, ktoré sú navyše aj rôzne veľké a to môže namiesto vytúženého peelingu spôsobiť poranenie pleti. Keď sa teda rozhodnete pre kávový peeling, buďte obozretní a príliš na pleť netlačte.

Kávová usadenina si vie brilantne poradiť s kruhmi pod očami, pretože obsahuje mnoho antioxidantov a kofeínu a obaja môžu pomôcť bojovať proti prejavom starnutia a kruhom pod očami. Navyše pôsobí kofeín protizápalovo a stimuluje krvný obeh, čo môže tmavé kruhy zmierniť. Kávu zmiešajte so svojim obľúbeným olejom a uložte do chladničky. Stačí ráno na chvíľku naniesť a potom opatrne umyť, aby ste nepodráždili jemnú pokožku okolo očí.

Šampóny a prípravky určené na styling vlasov zanechávajú na našej hlave zvyšky. A práve exfoliácia (odstránenie mŕtvych kožných buniek) kávovou usadeninou môže s týmto problémom pomôcť a uvoľniť tak vlasom cestu k rýchlejšiemu rastu. Kofeín má navyše vplyv aj na rýchlejší rast vlasov. Preto raz týždenne vezmite do hrsti zvyšnú kávovú usadeninu a vmasírujte ju do pokožky hlavy. Potom umyte ako obvykle. Na zjednodušenie je možné na opláchnutie vlasov použiť aj výluh z lógru. Odpadne vám tak práca s dôkladným vymývaním zrniečok kávy. Neodporúča sa však použitie na svetlé vlasy, naopak tmavým vlasom káva len prospeje.

Celulitída postihuje podľa prieskumov až 90 % dospelých žien. Ako podpornú kúru k správnej životospráve je možné dvakrát týždenne vykonávať peeling kávovou usadeninou, ktorý vďaka kofeínu pomáha odbúravať tuk a zvyšuje prietok krvi v masírovanej oblasti. K lógru pridajte primerané množstvo olivového oleja, aby získala pastovitú konzistenciu. Aplikujte na problémové partie, chvíľu masírujte a pre zosilnenie účinku ich potom obaľte potravinovou fóliou. Po 10 minútach osprchujte.

Kávová usadenina vám do istej miery môže pomôcť aj s odstránením strií na rôznych častiach tela. Keď ju aplikujete lokálne, dôjde vďaka abrazívnym časticiam k odlupovaniu odumretej pokožky, čím naštartujete obnovu pokožky. Nové bunky potom prídu s rovnomernejším tónom pleti, ktorý sa postupne takmer vyrovná farbe okolitej kože. Nová vrstva pokožky potom spôsobí, že vaše strie budú stále menej viditeľné.
Kávový peeling taktiež pomáha s vyčistením zanesených pórov, odstraňuje nečistoty z pokožky a odmasťuje ju. S pleťovým peelingom však postupujte veľmi opatrne a potom vždy poctivo pokožku hydratujte kvalitným krémom.

Rovnako pokožku dobre vypína, čo je zase dobré proti vráskam. Pripravte si preto masku z olivového alebo kokosového oleja, kávovej usadeniny a aplikujte ju pravidelne aspoň na dvadsať minút. Nečakajte však, že po prvom ošetrení uvidíte zmenu. Ide o dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť.

Lógr zmiešaný s rozpusteným čistým glycerínovým mydlom nahradí známu Solvinu. Zrnká kávy sú dostatočne abrazívne a vydrhnú z kože na rukách aj silné nečistoty. Pohltí tiež prípadné pachy.

Rady do kuchyne
Ak máte k dispozícii väčšie množstvo čistej usadeniny napr. z kávovaru, prevarte ju vo vode, prefiltrujte a tekutinu použite pri varení ako alternatívu tekutých zložiek receptov. Zlepší napríklad chuť chilli con carne, mäsových marinád alebo sladkých muffinov.
Snažíte sa nájsť spôsob, ako sa zbaviť zápachu z chladničky? Vyskúšajte kávovú usadeninu. Na dno chladničky postavte zaváraciu dózu alebo misku obsahujúcu použitú mletú kávu. Tá má totiž dezodoračný účinok a bude eliminovať nepríjemný zápach. Rovnako bude fungovať aj rozkrojené jablko, citrón alebo mištička s ryžou.
Lógr je ideálny na čistenie a odmasťovanie hrncov a panvíc. Tento prírodný čistič je skutočne abrazívny a savý a umožňuje ľahko odmasťovať panvice a kuchynské náčinie. Do panvice vložte trochu kávovej usadeniny s niekoľkými kvapkami mydla a zľahka ich rozotrite hubkou. Nechajte 2 až 3 minúty pôsobiť, aby kávová usadenina absorbovala tuk. Odstráňte hubkou a potom opláchnite. Môžete ho použiť aj na pripálené hrnce, pretože je šetrnejší ako piesok na riad. Hrnce najprv nechajte odmočiť.

Varovanie: použitie kávovej usadeniny sa neodporúča pre keramické panvice.

Kávovú usadeninu využijete ako jednoduchý a šetrný čistič drezu. Zároveň šetríte životné prostredie, pretože nemusíte používať agresívne chemické prostriedky. Do drezu nasypte kávovú usadeninu, pridajte pár kvapiek umývacieho prostriedku a zalejte 1l vriacej vody.

Pomôžete tak zabrániť upchatiu potrubia.
Ak radi v kuchyni kúzlite s aromatickými ingredienciami, ako je napríklad cesnak alebo ryby, pripravte si k umývadlu trochu lógru, ktorý vás po príprave pokrmu zbaví zápachu z rúk. Rovnako ho môžete použiť na očistenie dosky použitej na prípravu pokrmu.
Ako ďalšie sviatky máme pred sebou Veľkú noc a práve kávovú usadeninu môžete využiť napríklad namiesto šupiek od cibule na farbenie vajíčok do rôznych odtieňov hnedej farby. Budete potrebovať jednu lyžicu octu a jeden hrnček kávy. Potom pridajte do vody s vajíčkami a máte hotovo.

Záhrada a rastliny
Kávová usadenina dokáže odradiť niektorých škodcov. Vďaka špecificky silnej aróme a ľahko abrazívnej štruktúre odpudzuje mravce a pôsobí ako prírodná bariéra proti slimákom a plzákom. Okolo rastlín napadnutých škodcami (alebo preventívne) nasypte hrubú vrstvu lógru. Proti húsenicam a voškám použite zriedenú a scedenú kávovú usadeninu (1 rovná lyžica na 1 liter vody), ktorú rozprašovačom aplikujte na listy rastlín. Dotieravé osy zaženiete, keď suchú kávovú usadeninu zapálite.

Zvyšky mletej zrnkovej kávy sú cennou surovinou do záhradného kompostu. Lógr urýchľuje procesy kompostovania a výsledný kompost obohatí o rad minerálnych látok, bude výživnejší a kyprejší. Akúkoľvek kávovú usadeninu, pridávajte na kompost iba v tenkej vrstve a pozor na to, aby káva nebola plesnivá.
Ak vás trápia domáci miláčikovia a ich záľuba v ničení rastlín, nezúfajte. Zmiešajte kávovú usadeninu s niekoľkými pomarančovými alebo citrónovými šupkami a pravidelne ju pridávajte do kvetináčov alebo do okolia rastlín v záhrade. Tento prírodný repelent bráni zvieratám v ničení kvetov a ďalších rastliniek.

Kávovú usadeninu môžete jednoducho použiť na hnojenie a ochranu izbových, balkónových a vonkajších rastlín. Dodá im množstvo živín, obsahuje vápnik, horčík, mangán a predovšetkým draslík, ktorý podporuje schopnosť prijímať vodu, posilňuje pletivo a zvyšuje odolnosť proti chorobám a celkovú obranyschopnosť rastlín. Navyše jemne vylepší štruktúru zeminy. Pôda prevzdušnená logrom je ľahšia, priepustnejšia a lepšie absorbuje a udrží vodu. Mletá káva navyše priťahuje dážďovky, ktoré spracovávajú rastlinné zvyšky, obohacujú pôdu živinami zo svojich exkrementov a pomáhajú kypriť pôdu okolo rastlín.
Ak patríte medzi rybárov a ak si chováte na komposte dážďovky ako nástrahu, prikrmujte ich kuchynským bio odpadom s kávovou usadeninou. Odmenou vám bude množstvo pekne vypasených krúžkovcov.

Než lógr pridáte k rastlinám, obzvlášť izbovým kvetom, musíte ho usušiť, aby neplesnivel. Zvyšky mletej kávy rozprestrite na hárok papiera, občas pretrepte. Uchovávajte v dobre uzatvárateľnej nádobe na suchom mieste. Usušený lógr môžete zapracovať priamo do zeminy alebo pred zalievaním rozsypať okolo rastlinky – v tom prípade pozor, aby nezačal plesnivieť. Môžete ale urobiť aj tekuté hnojivo – 2 lyžice kávovej usadeniny zalejte litrom studenej vody a nechajte deň macerovať.

Chodí k vám na záhradu cudziu mačku ako na wc? Rozmixované šupky z citrusov zmiešajte s kávovou usadeninou. Touto zmesou posypte záhradu aj záhony, kam s obľubou chodia mačky vykonávať svoju potrebu. Vôňa kávy a citrusu ich spoľahlivo odpudí.
Glycerínovú tyčinku roztavte a premiešajte s 1/3 šálky kávovej usadeniny. Vzniknutú zmes prelejte do formy a nechajte stuhnúť. Po práci v záhradke si umyte ruky týmto mydlom a zaschnutá hlina na vašich rukách bude okamžite preč. Mydlo je totiž účinný peeling.

Domáce využitie
Ak trápi vášho domáceho maznáčika blchy, 1-2 šálky kávovej usadeniny votrite do srsti psovi či mačke, až ich budete kúpať. Následne veľmi starostlivo srsť opláchnite, aby ste vymyli zrniečka. Vďaka tomu sa nielen zbavíte nežiaducich bĺch, ale aj váš maznáčik získa hebkejšiu a hladšiu srsť.

Horúcim odvarom je možné tiež farbiť prírodné textilné materiály, najmä bavlnu, vlnu alebo ľan. Aby sa farba chytila, je nutné ju v odvare povariť aspoň pol hodiny. Po vychladnutí vyberte z kúpeľa, dôkladne niekoľkokrát vyplákajte. Na stabilizáciu farby pridajte do vody pri poslednom plákaní trochu octu.

Ak máte na tmavom nábytku nevzhľadné škrabance odhaľujúce svetlejšie drevo, pretrite ich kašičkou z lógru a horúcej vody. Podľa potreby postup opakujte, po vyschnutí nábytok navoskujte a škrabance budú preč.

Rovnako tak môžete túto tmavú tekutinu použiť ako prírodné moridlo na drevo. Intenzitu sfarbenia dreva zvyšuje niekoľkonásobné opakovanie náteru. Potom povrch nechajte vyschnúť a ošetrite voskom alebo olejom.

Pokiaľ si teda vychutnáte lahodnú kávu a zostane vám kávová usadenina, už na ňu nepozerajte len ako na odpad do koša, ale ako na užitočného pomocníka.

Další články autora

Zanechat komentář