Nové technológie sú priorita, zaznelo na európskom on-line rokovaní telekomunikačnej únie

living

Nové technológie ako priorita, zaznelo na Regionálnom prípravnom rokovaní pre Európu. On-line európske rokovania Medzinárodnej telekomunikačnej únie organizovala Česká republika v predsedníckej úlohe. Januárové pracovné akcie na podporu digitálnej infraštruktúry sa zúčastnili zástupcovia väčšiny zo štyridsiatich šiestich členských zástupcov regiónu, elektronických komunikácií a akademických inštitúcií.

Tento rok na jeseň sa bude konať Svetová telekomunikačná rozvojová konferencia. Regionálne európske priority na túto konferenciu sa ladili na on-line európskom rokovaní Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU), ktoré v predsedníckej úlohe organizovala Česká republika. Informovalo o tom ministerstvo priemyslu a obchodu.

„Funkčná, spoľahlivá a rýchla digitálna infraštruktúra pomáha občanom a podnikom v práci z domu, on-line obchodovaní, telemedicíne, dištančnom vzdelávaní a ďalších sektoroch,“ povedal na rokovanie telekomunikačnej únie minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal: „Prepojenie všetkých sa tak dostáva na prvé miesto a je kľúčové pre všetkých v digitálnom svete.“

„Pandemická doba nám ukazuje, že digitálne služby významne podporujú občanov aj ekonomiku pri prekonávaní krízy po celom svete. Posilnená spolupráca na digitálnom rozvoji s cieľom posilňovať odolnosť ekonomiky a spoločnosti povedie do budúcnosti k zlepšeniu života,“ doplnil vicepremiéra Havlíčka námestník ministra pre digitalizáciu a inovácie Petr Očko.

Česká republika sa podľa zástupcov ministerstva zapája do využívania chytrých investičných nástrojov, prípravy digitálnych inovačných hubov, av tomto duchu tiež chystá národnú stratégiu a koncepciu v oblasti elektronických komunikácií. „Príkladom môže byť Akčný plán 2.0 pre rozvoj sietí vysokorýchlostného internetu, komplexný 5G stratégie či Národný plán pre siete s veľmi vysokou kapacitou 2021 – 2027,“ chváli sa rezort.

Okrem priebežného vyhodnotenia činnosti rozvojového sektora ITU sa na stretnutí, organizovanom Českou republikou, prerokovali a pripravili regionálne európske priority na Svetovú telekomunikačnú rozvojovú konferenciu, ktorá sa má konať na jeseň tohto roku. Vzhľadom na mimoriadne opatrenia v kontexte s koronavírusom sa rokovanie uskutočnilo on-line za predsedníckej úlohy Českej republiky, viedol ho námestník ministra priemyslu a obchodu pre digitalizáciu a inovácie Petr Očko. Európa je vôbec prvým regiónom, ktorý túto pracovnú akciu usporiadal, ďalšie oblasti sveta budú nasledovať.

„Pandémia koronaviru urýchlila zavádzanie inovácií a transfer technológií do praxe. Ukázala tak, že je možné využiť mnoho opatrení z Inovačnej stratégie SR 2019 – 2030, ktoré sa postupne napĺňajú,“ konštatovalo ministerstvo.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora