Od mája do júla nám kvitne čierny bez, pre ktorý sú typické voňavé kvety. A aj keď plody bazy čiernej, ktoré poznáme ako baza, dozrievajú až v septembri, túto liečivku využijete už teraz. Listnatý ker, alebo menší stromček môžeme vidieť ako vo voľnej prírode, ale aj na záhradách. A mať taký liečivý čierny bez na svojej záhrade, to je poriadna výhra. Čierny bez je totiž liečivá rastlina s mnohostranným využitím a pre ľudské zdravie je ohromným prínosom. Nie je tak náhoda, že sa čierny bez v ľudovom liečiteľstve používa roky a nedali naň dopustiť napríklad aj naše babičky.
Využitie všetkých častí
Čierny bez je úžasný nielen vďaka svojim liečivým schopnostiam, ale pýši sa aj celkovou využiteľnosťou. U bazy čiernej totiž na zlepšenie svojho zdravia môžete použiť všetko od listov, cez kvety, až po koreň aj dreň.
Listy bazy čiernej pôsobia veľmi močopudne a majú mierne preháňavé účinky. Napomáhajú čisteniu krvi a odvar z bazových listov tlmí bolesti kĺbov
Biela dreň, ktorú obsahujú mladé vetvičky, napomáha pri obličkových či žlčových kameňoch, a pôsobí protireumaticky
Vďaka kôre bazy čiernej sa ľahšie a rýchlejšie zbavíte prebytočnej vody
Koreň bazy čiernej napomáha pri liečbe zápalu obličiek
Plody bazy čiernej, čiže bazy, zbavujú organizmus toxínov, napomáhajú pri žltačke, podporujú chuť do jedla a pomáhajú pri zápche. Naproti tomu sušené bazy pôsobia proti hnačke
Kvety bazy čiernej sú fantastické pri prechladnutí, pri angíne, znižujú teplotu a zbavujú silného kašľa
Úskalia bazy čiernej
Tak ako je to so všetkým, ani čierna bez sa nezaobíde bez varovania, keď ide o množstvo, či úpravu. Usušené, alebo prevarené bazy, vám neuškodia, ale aj tak by ste mali venovať pozornosť množstvu. Pretože čoho je zbytočne veľa, toho je príliš a úžitok je ten tam. Ani pár surových bobúľ vám neublíži, ale keď už si ich budete chcieť dopriať, tak naozaj len minimálne. Surové bazy majú preháňavé účinky a spôsobujú zažívacie problémy.
Pamätajte si, že čierny bez obsahuje toxické látky. Aby ste tak mohli naplno využiť liečivé účinky, vždy musíte tieto toxíny odstrániť povarením. Tým sa čierny bez stáva bezpečným. Keď už sme pri varení, nesmieme zabudnúť ani vetvy, kôru či listy bazy čiernej. Tieto časti, hoci tiež veľmi liečivé, nikdy nepoužívajte ani pri varení, ani pri príprave iných pokrmov z bazy čiernej. A rovnako tak si vždy musíte byť istí, že zbierate skutočne čierny bez. Iné druhy bazy totiž môžu byť toxické a môže dôjsť k otrave.
Využitie bazy čiernej
Aj keď sa dá bezčierny spracovať od A do Z, najčastejšie sa aj tak stretneme s bazami. A tie je možné upraviť na mnoho fantastických spôsobov. Napríklad bezinkový rozvar sa skvele hodí do dezertov, výborná a zdravá je varená bezinková šťava, či bezinkový sirup. Môžeme si pochutnať aj na marmeláde, desiatke, či bezinkovom kompóte a lekváre. Z bazy čiernej si ale samozrejme pripravíme aj bezinkový čaj, či tinktúru, alebo masážny olej.
Liečivé účinky
Podporuje potenie
Potláča rast nádorových buniek
Pomáha pri liečbe depresie
Čistí zahlienené priedušky
Pomáha pri nádche
Obklady z bazy čiernej pomáhajú na kŕčové žily
Tlmí bolesť hlavy
Napomáha pri prechladnutí, či prechladnutí
Lieči zápal priedušiek
Tíšia bolesť uší
Zmierňujú bolesti spojené s vyskočenými platničkami
Taktiež tlmí bolesti chrbtice, či trojklanného nervu
Prispieva k čisteniu krvi
Inhalačné bazové zmesi uvoľňujú zadnú nádchu
Rýchlo rieši zápchu
Má protizápalové účinky
Lieči zápaly nervov
Zmierňuje nevoľnosť
Pomáha zaspať
Znižuje horúčku
Zvláčňuje pokožku
Posilňuje imunitu
Lieči akné
Kloktadlo z kvetov pomáha pri ochraptení aj pri zápaloch v ústnej dutine