V Dolnej Morave sa v piatok otvorí najdlhší visutý most na svete

living

V rekreačnom stredisku v Dolnej Morave na Orlickoústecku sa v piatok otvorí visutý most Sky Bridge. S dĺžkou 721 metrov bude stavba pre peších najdlhšia svojho druhu na svete. Podľa ochrancov prírody je projekt problematický, nepriaznivo ovplyvní ráz krajiny.

Výstavba Sky Bridge stála zhruba 200 miliónov korún. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Snežník Martina Palána by sa investícia mala vrátiť do desiatich rokov. Vstupné 390 korún pre dospelého na mieste či 350 korún pri kúpe na e-shope považuje za primerané a porovnateľné s obdobnými atrakciami vo svete. S výhradami verejnosti alebo ekologických organizácií napríklad kvôli narušeniu rázu krajiny sa spoločnosť Sněžník údajne nestretla.

Stredisko neleží v chránenej krajinnej oblasti a podľa Palána sa všetko uskutočnilo v súlade s územným plánom aj požiadavkami príslušných inštitúcií. Atrakcia má pomôcť stabilizovať či zvýšiť návštevnosť areálu.

Na visutý most turisti nastúpia v nadmorskej výške 1 110 metrov a vystúpia o šesť metrov vyššie. Návštevníci sa do východiskového bodu dopravia lanovkou, na druhej strane mosta si môžu prejsť náučný chodník Most času s prvkami rozšírenej reality. Hra s deviatimi náučnými panelmi sa dotýka tém ochrany prírody a pohybu v nej, ale aj histórie a príbehu konkrétnej rodiny z Dolnej Moravy od roku 1935 do súčasnosti. Celá konštrukcia lávky zavesená na pylónoch sa montovala po napnutí hlavných lán cez údolie.

Viac turistov a narušený ráz krajiny
Podľa riaditeľa regionálneho pracoviska Agentúry ochrany prírody a krajiny SR (AOPK) v Olomouci Michala Servusa je projekt visutého mosta v Dolnej Morave z pohľadu ochrany prírody problematický, pretože nepriaznivo ovplyvní ráz krajiny. Nová atrakcia podľa neho priláka do Dolnej Moravy ďalších návštevníkov, počet turistov v neďalekej národnej prírodnej rezervácii Králický Sněžník by ale nemala príliš zvýšiť. Z minuloročnej štúdie totiž vyplýva, že na Králický Sněžník teraz prúdia hlavne turisti z poľskej strany. „Ľudia, ktorí areál v Dolnej Morave navštívia, tak viac-menej zostávajú v ňom. Na vrchol chodí trošku iná sorta ľudí, pretože je zatiaľ horšie dostupný z českej strany a vyžaduje si to niekoľkohodinový pochod,“ podotkol Servus, podľa ktorého bude vhodné zachovať cestu na vrchol v súčasnej podobe, ktorá nenahráva masívnej turistike.

Areál v Dolnej Morave sa počas posledných 20 rokov stále rozvíja. Pôvodne začínal ako lyžiarske stredisko, dĺžka zjazdových tratí teraz dosahuje viac ako desiatich kilometrov. Postupne pribudli aj atrakcie a zariadenia na letnú sezónu.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora